Bylinky

Goji: Osvedčené RADY bioterapeuta

Kustovnica čínka alias goji (godži) je vynikajúca nielen pre mužov stredného veku.

Kustovnica čínka alias goji (godži) je vynikajúca nielen pre mužov stredného veku.

Keď prvýkrát uvidíte plody kustovnice čínskej (Lycium chinense, goji, kou-čchi), budete mať pocit, že ich odniekiaľ poznáte. Príbuzná tejto rastliny kustovnica cudzia (Lycium barbarum) totiž rastie aj u nás na železničných násypoch, stráňach alebo v živých plotoch. Kustovnica čínska je tŕnistý ker s previsnutými vetvami, ktorý kvitne drobnými tmavofialovými kvietkami a má jasnočervené plody. Kustovnica sa rýchlo rozrastá a slúži ako úkryt aj potrava pre vtáky. V Číne sa na liečebné účely používajú aj plody kustovnice cudzej.

Populárne bobuľky
V Číne bolo používanie drobných oranžových bobuliek kustovnice čínskej prvýkrát zaznamenané už okolo roku sto nášho letopočtu. A odvtedy ich sláva neustala. Goji veľmi dobre pozná každý Číňan a určite vám rád prezradí, že sú vhodné predovšetkým pre mužov v stredných rokoch. Ale nielen pre nich. Podľa tradičnej čínskej medicíny majú goji sladkú chuť, neutrálnu povahu a pôsobia na meridiány pečene a obličiek, zlepšujú zrak, ktorého ostrosť podľa čínskej medicíny závisí práve od kondície pečene. Muži v strednom veku potrebujú často posilniť jin pečene a obličiek, najmä ak ich doposiaľ neuvážene vyčerpávali, napríklad pričastým sexom či nadmerným požívaním alkoholu.

Moderné výskumy
Múdrosť starých Číňanov potvrdil aj nedávny výskum plodov kustovnice čínskej. Bolo zistené, že kou-čchi podporujú imunitnú odozvu organizmu a redukujú počet antigénov, ktoré súvisia s alergickými ochoreniami. Z tohto dôvodu sa využívajú aj pri liečbe lupienky. Kustovnica tiež priaznivo ovplyvňuje imunitu a krvotvrbu.

Vedci skúmali aj afrodiziakálne účinky plodov kustovnice. Keď muži, ktorí mali problém s potenciou užívali goji alebo likér z nich pripravený, Goji zvýšila sa hladina mužských pohlavných hormónov v ich krvi a muži boli vitálnejší. Na prípravu odvaru sa odporúča asi 6 – 18 g sušených plodov denne. Plody Lycium chinensis a Lycium barbarum sa zvyčajne v liečebných formuliach kombinujú s ďalšími bylinkami.

Vzácne látky
Goji obsahujú betakarotén, vitamín C, vitamíny B1 a B2, betaín a ďalšie látky. Práve betaín podľa výskumov priaznivo ovplyvňuje chronické ochorenia pečene a priaznivo pôsobí na regeneráciu buniek pečene. Pečeň využíva betaín na to, aby vyrábala cholín, ktorý upokojuje, zlepšuje pamäť a chráni proti stukovateniu pečene. Je pravdepodobné, že aj plody kustovnice, ktorá rastie u nás, majú priaznivé účinky. Táto rastlina je však z farmakologického hľadiska u nás stále nepreskúmaná, radšej siahnime po osvedčenej kustovnici čínskej.

Autor: Vladimír Ďurina

Ďalšie odporúčané produkty:

  • CDF KAPSULY

    zdroj vitamínu C, D, flavonoidov 32,50

    zdroj vitamínu C, D, flavonoidov

    • chráni pred starnutím – obsahuje vitamíny krásy – C, D, B2
    • zdroj vitamínu C s postupným uvoľňovaním – ESTER – C
    • priaznivo vplýva na srdcovo cievny systém a na krvný tlak
    • posilňuje imunitný systém
    • antioxidanty a RESVERATROL chránia bunky pred poškodením vonkajšími radikálmi
    • podporuje udržiavanie kolagénu v bunkách, vstrebávanie vápnika
    • obsahuje vit. C v dvoch formách – rozpustný v tukoch a vo vode
    • pôsobí protistresovo

  • VITAMÍN TROPIC

    vitamín C, imunita, srdce 7,20

    imunita, cievy, srdce, pankreas, hrubé črevo

    • priaznivo vplýva na srdcovo-cievny systém
    • na posilnenie sleziny a funkcie hrubého čreva
    • znižuje únavu
    • prispieva k normálnej tvorbe kolagénu v tele

Ešte si prečítajte:

V košíku nie sú žiadne produkty.