ecomail.cz

5 pravidiel, ako sa vyhnúť stresu

pred dovolenkou

Vieme, ako vám dajú prípravy na dovolenku zabrať. Preto sme pre vás pripravili manuál, ako to tentokrát zvládnete bez stresu a s úsmevom. Áno, je to možné :-)

Pravidlo číslo jeden
Začnite tentokrát skutočne včas

Tým nemyslíme, že máte včas prepadať panike alebo mať všetko pripravené a zbalené 14 dní vopred. Pomaly si teda začnite písať, čo všetko máte za tie dva týždne stihnúť. A splnenú úlohu si odfajknite. Inak pred dovolenkou pocítite, čo je to poriadny stres. Miernej panike sa  asi nevyhnete, ale s prípravami je ju možné zredukovať na minimum. Vystihujú to tieto slová: "Aj keď sa snažím dovolenku plánovať a pripravovať včas, vždy nastane moment pred odchodom, kedy si hovorím: Prečo, len nezostaneme doma!"

Pravidlo číslo dva
Dovolenku vyberajte s rozumom

Pamätajte na výšku financií, ktorú ste si na dovolenku odložili, pretože aj rozpočet prečerpáte, vrátite sa síce oddýchnutí, ale čoskoro opäť budete čeliť stresu. Ako zaplatím všetky účty a vyjdem s peniazmi do ďalšej výplaty? Dovolenku vyberajte aj podľa toho, s kým sa na ňu chystáte. S menšími deťmi vôbec neuvažujte o poznávacej dovolenke a ani o ďalekých cestách. deti do puberty si najviac užijú primerane aktívnu dovolenku niekde v prírode, netúžia vidieť pamiatky ani exotické zeme. Puberťáci a starší už môžu mať vyhranenejšie záujmy, je možné, že sa vám podarí ich občas zatiahnuť do múzea alebo na prehliadku amfiteátra, ale musíme im tiež poskytnúť čas na zábavu, ktorú obľubujú.

Pravidlo číslo tri
Plánujte, plánujte, plánujte

Toto si vyžaduje spoluprácu skutočne celej rodiny, na ktorú sa na dovolenku zberáte. Najmä, ak idete na dovolenku s deťmi alebo so širšou rodinou, oplatí sa byť pripravený na rôzne varianty.  (Vrátane dobrého cestovného poistenia.) Vo vašom programe musí byť priestor pre všetkých - pre deti na "vyšantenie", pre prarodičov na odpočinok.

Pravidlo číslo štyri
Baľte postupne

Vyhraďte si niečo ako "baliacu zónu" minimálne 1 až 2 týždne vopred. Najlepšie sa hodí gauč alebo kreslo, ale je možné tiež použiť akúkoľvek voľnú plochu v byte, prípadne aj kufor, kam zatiaľ všetko potrebné naukladáte. Do baliacej zóny môžete potom hocičo naukladať a odškrtnúť zo zoznamu a to počas ktoréhokoľvek všedného dňa.

Pravidlo číslo päť
Vždy si nechávajte časovú rezervu

Podľa Parkinsonových zákonov schválností platí, že čo sa môže pokaziť, to sa pokazí. Obľúbenými hitmi sú napríklad prepadnutý pas, dopravná zápcha cestou ne letisko, viróza počas finišovania a pod. Ak máte rezervu, dá sa to ešte nejako riešiť. Ak idete na doraz, môže sa stať, že nakoniec neprídete nikam.

Autor: MUDr. Zuzana Krausová