ecomail.cz

Crohnova choroba

Crohnova choroba je zápalové ochorenia tráviaceho traktu vyznačujúce sa tvorbou vredov. Postihuje tráviacu sústavu od ústnej dutiny po konečník.

Najčastejšie sa vyskytuje v oblasti prechodu tenkého čreva do hrubého. Ide o autoimunitné ochorenie. Zápal môže spôsobiť zúženie čreva, vredy, vznik fistúl, veľakrát môže napodobňovať akútnu apenidicitídu. K príznakom patrí bolesť v podbrušku, chudnutie, únava, zvýšená teplota a hnačky, väčšinou bez krvi. Prejavy sa môžu vyskytnúť v oblasti kĺbov ako zápal, môžu sa vytvoriť afty, zápaly kože alebo očné zápaly. Časté sú hnačky, bolesti brucha, niekedy krvácanie z čriev. Ak je postihnuté okolie konečníka, môže dôjsť k eschopnosti udržať stolicu. Svrbenie a bolesti v okolí konečníka môžu upozorňovať na fistuly a zrasty v tejto oblasti. Pri postihnutí žalúdka sa vyskytujú bolesti pri prehĺtaní, zvracaní. Zápal čreva vedie k zlému vstrebávaniu dôležitých stavebných látok, minerálov, vitamínov, preto Crohnovu chorobu sprevádza aj osteoporóza, zápaly kĺbov. Ako ďalšia komplikácia sa môže objaviť aj trombóza s následnou pľúcnou embóliou, zápaly podkožného
tkaniva ako začervenané miesta – erytéma nodosum. Na liečbu sa využívajú imunosupresíva a kortikosteroidy, ktoré tlmia imunitný systém a tým zmenšujú zápal. Využíva sa aj biologická liečba a liečba antibiotikami. Celostná medicína aj pri tejto chorobe odporúča vynechanie lepku a kazeínu (mliečnej bielkoviny) zo stravy, ako najčastejších potravín, ktoré organizmus zle toleruje. Bylinkami sa snaží zmierniť zápalové prejavy.

Produkty DIOCHI, ktoré odporúčam:
SAGRADIN, INTOCEL kvapky aj kapsuly, BURRITO, DiNAvir, BAKTEVIR, DEVIRAL PLUS. V žiadnom prípade
nevysadzujeme klasickú liečbu.

Autor: MUDr. Lenka Hodková