ecomail.cz

Rady lekárky:

Dovolenkové S.O.S.

Letnú dovolenku si chceme užiť plnými dúškami. Tešíme sa na voľno. Tento rok ho väčšinou prežijeme doma na Slovensku, na chatách, v horách či pri vode. Nech už sme kedekoľvek, určite chceme, aby sme sa cítili príjemne a zdravotné problémy sa nám vyhýbali. Tu je naša dovolenková lekárnička. 

Aké zdravotné problémy nás môžu strenúť na dovolenke?

Presne tie, ktoré nás obťažujú aj v bežnom živote. Ide predovšetkým o nachladnutia, virózy, zápaly močových ciest, dýchacích, tráviaceho traktu, gynekologické a ďalšie ťažkosti. Je smola, keď sa s nimi musíme vyrovnávať v čase dovolenky. Mali by sme si uvedomiť, že mnohým z nich môžeme predchádzať našim správaním sa na dovolenke a tým, že riziká vzniku rôznych ochorení nebudeme podceňovať. 

Tráviace problémy

Ak sa pozrieme, aké problémy nás m§žu prepadnúť pri vode či pri mori, sú to predovšetkým tie tráviace. Napríklad nevoľnosti, zvracanie, zápaly žalúdka a hnačkové ochorenia. Vznikajú vďaka zmene prostredia, klimatickým vplyvom, zmene stravovacích návykov, pitného režimu, ale tiež vďaka nákazám baktériami a vírusmi vyskytujúcimi sa v danej lokalite. Okrem bakteriálnej alebo vírusovej infekcie sa tiež môžeme stretnúť s parazitárnymi infekciami. Na tie musíme myslieť najmä v oblastiach s nižšou úrovňou hygieny. Všetkým zdravotným problémom, o ktorých sme hovorili, je možné predísť. Predovšetkým musíme dodržiavať a nepodceňovať hygienické odporúčania, jesť najmä varenú stravu, piť balené vodu a umývať si ňou aj zuby.

Kliešte sú všade

Dovolenkovým rizikom u nás sú kliešte zmorené boreliózou. Vyskytujú sa v trávnatých porastoch pozdĺž vodných plôch, riek, ale aj v lesoch a na horách v nižších nadmorských výškach. Rizikom je aj stanovanie, kempovanie, hubárčenie a iné aktivity vo voľnej prírode, najmä v trávnatých oblastiach. Pred kliešťami je potrebnú chrániť sa. Môžeme využiť najmä repelentné prípravky. Ak sa chystáme na huby, potrebujeme vhodný odev, ktorý zakrýva väčšinu nášho tela. Po návrate by sme mali dbať na včasnú prehliadku nášho tela, pretože čím skôr je prisatý kliešť odstránený, tým menšie riziko nákazy boreliózou či kliešťovou encegalitídou nám hrozí. 

MUDr. LENKA HODKOVÁ

„Pre svoje účinky na tráviace ústrojenstvo, na zápaly a hnačky, bolestivé stavy, rany odporúčam SAGRADIN.“ 

Pozor na teplo

Nemali by sme podceňovať ani vplyv teplého počasia na náš organizmus. V letných mesiacoch, v období vysokých teplôt nesmieme zabúdať na dostatočný príjem tekutín, na chladenie organizmu, na odpočinok v tieni alebo v klimatizovaných miestnostiach. Najviac opatrní na vysoké teploty by mali byť ľudia trpiaci kardiovaskúlárnymi ochoreniami, malé deti či seniori.  Ak budeme na priamom slnku tráviť veľa času budeme prijímať málo tekutín a nebudeme sa dostatočne chladiť, hrozí nám úžeh. 

Chráňme sa pred spálením pokožky

Problémom letných dovoleniek pri vode, na horách aj pri mori je spálenie pokožky pri nadmernom opaľovaní. Spálením trpí väčšina turistov, ktorí podcenia ochranu pokokžky krémom s vysokým faktorom. Mali by sme si uvedomiť, že slnko je voči neopálenej a nezvyknutej pokožke veľmi agresívne. Chrániť by sme amli najmä malé deti a osoby s veľmi citlivou pokožkou. Musíme pamätať na to, že opakované spálenie slnkom zvyšuje riziko vzniku kokžného melanómu.

Aké preparáty využiť v období dovoleniek?

* Pre svoje účinky na tráviace ústrojenstvo, na zápaly a hnačky, bolestivé stavy, rany odporúčam SAGRADIN.

* Na virózy a nachladnutia sú priaznivé BAKTEVIRDEVIRAL PLUS.
* DEVIRAL PLUSASTOMIN sa podľa mojej skúsenosti osvedčili aj na parazity.
* Rozhodne by sme si na dovolenku mali pribaliť opaľovacie mlieko DIOSOL.
* Potrebujeme aj krém DIOZON CLEAR, ktorý je vhodný na drobné spáleniny typu začervenanie pokožky po nadmernom opaľovaní.
* Repelentné účinky využijeme pri kvapkách NERVAMIN a kréme DIOCEL ARTRIZONE.

Autorka článku: MUDr. LENKA HODKOVÁ

SAGRADIN KVAPKY

hnačka, horúčka, uštipnutie, alergia

VISTA CLEAR

regenerácia žalúdka a čriev

DEVIRAL PLUS

zvracanie, hnačky, nevoľnosť

DIOZON CLEAR krém

dezinfekcia, plesne, prvá pomoc pri popáleninách

DIOSOL opaľovacie mlieko

faktor SPF 30, vodeodolný, repelent

LIPODESTRON kapsuly

energetická bomba, správne trávenie, prvá pomoc po "žúrke"

CDF kapsuly

vitamíny C,D, flavonoidy, osvieženie, energia

ASTOFRESH tablety

bolesť hrdla, svieži dych, trávenie