ecomail.cz

Zápaly močových ciest

Zápaly močových ciest môžu postihovať celé močové ústrojenstvo – od močovej trubice až po samotné obličky. Najčastejšie sú zápaly močového mechúra – cystitídy.

Zápaly môžu byť akútne aj chronické. Niektorí ľudia majú sklon ku chronickosti. Ženy týmto problémom trpia častejšie ako muži, čo je dané anatomickými pomermi – kratšou močovou trubicou. Ochorenie sa vyskytuje častejšie v dospelosti ako u detí. Predispozíciou vzniku močovej infekcie je aj permanentná močová cievka, ktorú majú zavedenú niektorí pacienti, ktorých stav vyžaduje sledovanie vylúčeného moču, alebo tí, ktorí kvôli
ochoreniu sami nemočia. Títo ľudia môžu byť tiež náchylní k vzniku septického stavu práve z infekcie močových ciest.

Nepríjemné pálenie a rezanie
Zápaly močového mechúra sa prejavujú pálením a rezaním počas močenia, neskôr aj mimo močenia. Týmto príznakom sa odborne hovorí dysúria. Ďalej je prítomné nutkavé močenie, ktoré je málo výdatné. V moči sa môže objaviť bielkovina a krv, buď makroskopická (viditeľne načerveno zafarbený moč) alebo mikroskopická – preukázateľná počas vyšetrenia. Pri zápale močového mechúra sa väčšinou neprejavujú zvýšené teploty. Ak sa objavia teploty, sú vyššie, niekedy s triaškou a bolesťami v chrbte, potom sa pridruží aj zápal obličiek. Väčšinou ide o pyelonefritídu – zápal obličkových panvičiek aj tkanív obličiek. Najčastejšími baktériami, ktoré spôsobujú zápaly močových ciest sú Escherichia coli, Proteus, stafylokoky, chlamýdie, niekedy Trichomonas vaginalis – bičíkovec pošvový. Infekcia sa prenáša aj vďaka anatomickému susedstvu pošvy a konečníka.

Správna diagnostika
Diagnostika sa uskutočňuje vyšetrením moču a sedimentu v moči či už chemicky (diagnostickými papierikmi) alebo kultivačne (snažíme sa vypestovať pôvodcu ochorenia). Vyšetrenie môže byť aj mikroskopom, kde hľadáme baktérie, biele krvinky, hlien, červené krvinky a ďalšie látky, ktoré moč môže obsahovať, vrátane oxalátových kryštálov, ktoré nás môžu upozorniť na riziko vzniku alebo prítomnosti močových kameňov. Ak sa zápaly objavujú často, najmä v detskom veku, musíme pátrať po anatomických zmenách alebo vývojových vadách, ktoré môžu byť príčinou vzniku opakovanej infekcie. V dospelom veku pátrame pri opakovaných infekciách aj po nádoroch (obličiek, močového mechúra, prostaty u mužov), po kameňoch či tuberkulóze, ktorá dnes už, bohužiaľ, nie je tak vzácna.

Pohľad klasickej medicíny
Klasická medicína lieči močové infekcie antibiotikami alebo chemoterapeutikami. Liečba býva väčšinou účinná. U niektorých pacientov však môže dôjsť k recidívam a prechodu do chronicity, či už z dôvodov vyššie uvedených ochorení alebo liečby, ktorá nedokázala zabiť všetky mikroorganizmy a umožní vznik infekčného ložiska. To sa potom aktivuje pri oslabení imunity, keď sme prechladnutí alebo prežívame stres. Z pohľadu čínskej medicíny je to najmä prechladnutie nôh, pretože uprostred chodidla sa nachádza akupunktúrny bod obličiek.

Produkty DIOCHI, ktoré odporúčam:
SAGRADIN, GEROCEL BIOENZÝM kapsuly, DIOCEL, LEVAMIN a bylinný nápoj SMILAX.

Autorka: MUDr. Lenka Hodková